Czarna rzepa – właściwości

Właściwości zdrowotne czarnej rzepy wykorzystywano już w Starożytności. Doceniano też jej walory kulinarne i choć my dziś częściej jadamy zwykłe rzodkiewki (kuzynki czarnej rzepy) o rzepie wciąż pamiętamy – może nie my sami, ale nie zapomina o niej ani przemysł kosmetyczny, ani farmacja czy też raczej medycyna wciąż jeszcze ceniąca bardzo wysoko jej zalety. O jakich zaletach mowa? O tym za moment. Ja osobiście polecam mimo wszystko o odkrycie czarnej rzepy jako rewelacyjnego produktu na surówki i sałatki, bo czarna rzepa ma właściwości naprawdę rewelacyjne, a o ile wyrosła w warunkach ekologicznych lub jak najbardziej do nich zbliżonych może nam pomóc w rozwiązaniu pewnych problemów kosmetycznych i zdrowotnych.

Na co pomoże?

Czarna rzepa działa tak, jak pozwalają na to jej składniki, a do podstawowych należy intensywny olejek lotny, który może działać nieco drażniąco (dlatego tak trudno wytrwać w stosowaniu regularnych masek z rzepy na skórę głowy) z drugiej jednak strony te same substancje wykazują bardzo silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Co ważne oddziałują i na same grzyby i na ich zarodniki, a jeśli chodzi o bakterie dzięki czarnej rzepie można pozbyć się i bakterii gram dodatnich i bakterii gram ujemnych przy czym niszczy ona nawet te drobnoustroje, które wykazują dużą odporność na antybiotyki. De facto więc, czarna rzepa jest czymś w rodzaju antybiotyku, a nawet bywa lepsza o tyle, że działa bardziej kompleksowo.
Bardzo ważną jej cechą jest i ta, że substancje przeciwbakteryjne (przeciwwirusowe i przecigrzybicze) zawarte w czarnej rzepie wykazują bardzo dużą łatwość w przenikaniu przez błony śluzowe. Można spodziewać się więc, że trafią dosłownie wszędzie. Nie bez powodu warzywo to zaleca się na niektóre schorzenia dróg oddechowych czy na problemy z drogami moczowymi.
Czarna rzepa i niektóre wyciągi z niej mogą być bez problemów przyjmowane (zjadane) przez niemal każdego, bowiem nie wywołują żadnych szkodliwych skutków ubocznych.
Dodam jeszcze, że czarna rzepa bardzo dobrze działa na układ trawienny, bowiem wykazuje działanie żółciotwórcze i żółciopędne, to pomaga naszej wątrobie w jej codziennej pracy. Na warzywku tym bazuje zresztą popularny raphacholin.
Co jeszcze? Niewielkie ilości soku z rzodkwi wypijane codziennie wzmacniają organizm i oczyszczają go. Okazuje się też, że działają łagodząco w niektórych chorobach stawów. Rzepę poleca się też na pobudzenie apetytu, ale nie powinny jej przyjmować osoby z nadwrażliwością żołądka i jelit – tu zdecydowanie należy uważać.

Czarna rzepa a porost i wypadanie włosów

Czarna rzepa jest też doskonałym remedium na problemy związane z włosami. Przede wszystkim, jako że zawiera związki siarki działa bardzo pozytywnie na porost włosów, czy też raczej powstrzymuje ich wypadanie. Jeśli masz problemy z włosami odżywisz je najskuteczniej z pomocą czarnej rzepy i wcale nie są to puste słowa. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze docenią osoby, które borykają się z łupieżem, siarka zresztą wpływa też stabilizująco na procesy zachodzące w naskórku – tym bardziej warto więc czarną rzepę wykorzystać. Jak już wspomniałam sok z czarnej rzepy po nałożeniu na skórę głowy i włosy może przyprawić nas o bardzo nieprzyjemne doznania, poza tym czarna rzepa wydziela bardzo intensywny i bardzo nieprzyjemny zapach (po starciu) toteż jeśli marzy nam się naturalna kuracja dla włosów najlepiej sięgnąć po gotowe produkty kosmetyczne przygotowane na bazie czarnej rzepy. To optymalne rozwiązanie.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (8 głosów, średnio 4,38 na 5)

Ten wpis został opublikowany w piątek, Listopad 4th, 2011 o 19:20 w kategorii Zdrowie.


mariza