Czy można zrobić coś z testosteronem?

Testosteron, czyli męski hormon, to temat często poruszany w bardzo różnych aspektach. Rozmawiamy o nim w kontekście stosunków damsko-męskich czy sportu. Dlatego też postanowiłem postawić sobie pytanie, które zawarłem w tytule tego krótkiego tekstu. Żeby jednak na nie sobie odpowiedzieć, chciałbym zacząć od sedna sprawy, czyli przybliżyć czym jest testosteron i jaki ma wpływ na organizm.

 

Testosteron, ja już wcześniej wspomniałem, to hormon występujący u mężczyzn. Produkowany jest w jądrach. Generalnie określa się go mianem ‘męskiego hormonu’ ponieważ odpowiada za dojrzewanie seksualne oraz uwydatnianie męskich cech w okresie dojrzewania (zarost, mutacja etc.). Żeby nie zanudzać, przejdę do tego, o czym chciałem napisać.

 

Po chwili namysłu postanowiłem, że nieco inaczej podejdę do tematu. Będzie mi łatwiej, gdy nieco zmienie pytanie, które brzmi co można zrobić z testosteronem? Pytanie wydaje się dziwne, ale tylko na pierwszy rzut oka. Testosteron pełni w życiu mężczyzn tak wiele funkcji, że nie sposób o tym nie mówić.

 

Podnoszenie i obniżanie poziomu testosteronu

 

Podchodząc analitycznie do populacji mężczyzn, możemy zauważyć, że poziom testosteronu u każdego jest nieco inny. Niektórzy dorośli faceci wyglądają czasem jak nastolatkowi, natomiast kilkunastoletni chłopcy mają kłopot z nadmiernym zarostem, by o ponadprzeciętnym popędzie seksualnym nie wspomnieć. To wynika z wielu czynników. Tak warunkuje nas natura, jednak znaczenie ma także fakt, jak wygląda nasze życie.

 

Poziom testosteronu może być zależny od naszych warunkowań gentycznych. Tutaj nie możemy wiele zdziałać. Jednak sporo zależy od tego, jak się odzywiamy. Niektóre produkty potrafią hamować lub akcelerować wydzielanie tego hormonu. Jest to sprawa mocno skomplikowana, więc lepiej skonsultować się z dietetykiem.

 

Czasami na poziom testosteronu ma także leczenie np. w okresie dzieciństwa. Niektóre leki (szczególnie sterydowe) mają wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu, przez co wydzielanie testosteronu jest na wyższym poziomie niż przeciętnie. Owocuje to dużo szybszym pojawieniem się zarostu na twarzy a także dużo niższej barwie głosu niż rówieśnicy.

 

Jeśli mowa o lekach sterydowych, to warto wspomnieć o sportowcach, którzy wspomagają się sterydami. Jest to szczególnie popularne w sportach siłowych tj. podnoszenie ciężarów, kulturystyka czy lekka atletyka. Podniesiony poziom testosteronu jest bardzo pożądany w okresie budowania masy i siły mięśniowej dobrej jakości. Pamiętajmy jednak, że sportowcy otoczeni są sztabem medycznym. Amatorzy nie mają dostępu do takiej opieki, więc działają na własną rękę. Czasami z niezbyt ciekawymi skutkami.

 

Testosteron a sprawy łóżkowe

 

Przy podniesionym poziomie testosteronu możemy zauważyć bardzo wysoki poziom libido. Wzmożony popęd seksualny to norma, szczególnie między 16-25 rokiem życia. Jeżeli ktoś przyjmuje środki na bazie testosteronu szybko zauważa taką kolej rzeczy, niezależnie od wieku. Jego niedobór może powodować kłopoty w tak nieprzyjemnej sferze jak potencja. Można się ich wystrzec stosując odpowiednią dietę i ogólnie pojęty ‘zdrowy styl życia’. A w razie tymczasowych kłopotów możemy skorzystać z dostępnych suplementów diety, które poprawią naszą sprawność seksualną poprzez naturalne składniki podnoszące poziom testosteronu w organizmie. Pamiętajmy jednak, że nic nie działa tak dobrze, jak widok pięknej kobiety. A jeszcze lepiej, widok pięknej kobiety w naszym własnym łóżku.

 

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak głosów)

Ten wpis został opublikowany w poniedziałek, Styczeń 9th, 2012 o 19:46 w kategorii Zdrowie.


mariza