Gdy tarczyca jest chora….

Gdy tarczyca jest chora człowiek funkcjonuje zupełnie inaczej niż normalnie. Co ciekawe, najczęściej występujące choroby tarczycy są de facto trudno rozpoznawalne. Osobom z nadczynnością może wydawać się, że są poddenerwowane w związku ze stylem życia jaki prowadzą bądź też warunkami w jakich żyją, osobom z niedoczynnością tarczycy wydawać się może, że ospałość to efekt przemęczenia, chłód to kwestia złej diety, przybieranie na wadze to skutek obżarstwa, a opuchlizna? Cóż … może pojawiać się i od nadmiaru soli, która przecież zatrzymuje wodę w organizmie.
W bardzo wielu przypadkach te i wiele innych objawów mogą wskazywać na chorą tarczycę, która jest gruczołem niezmiernie istotnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdyby nie tarczyca nie rozwijalibyśmy się (w dzieciństwie) tak jak się rozwijamy, nie bylibyśmy w stanie w ogóle normalnie funkcjonować. Dlatego też z punktu widzenia osób chorych niezmiernie istotne jest leczenie, leczenie które poprawia jakość życia w stopniu, którego nie sposób nie docenić. Pozostaje jedynie dobrać te leczenie, a z tym należy udać się do endokrynologa.
Najczęściej zaburzenia ze strony tarczycy dzieli się po prostu na nadczynność i niedoczynność tego gruczołu, choć oczywiście „paleta” chorób jest znacznie szersza. Wystarczy wspomnieć, że tarczyca czasem jest atakowana przez własny układ odpornościowy – wtedy mówimy o chorobie Hashimoto, pojawiają się na niej guzki, etc. tak więc proste sprowadzenie chorób tarczycy do nadczynności i niedoczynności jest zbyt daleko idącym uproszczeniem, ale niestety w jednym tekście trudno nie wprowadzać takich uproszczeń.

Nadczynność tarczycy

Objawy nadczynności i niedoczynności są spolaryzowane, i tak nadczynna tarczyca objawia się charakterystycznym poddenerwowaniem, podczas gdy niedoczynności towarzyszy ospałość, ale to oczywiście nie jedyne objawy, gdyby wszystko do nich sprowadzić w zasadzie nie byłoby problemu. W nadczynności mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca (przyspieszone bicie, kołatanie), towarzyszy jej też przyspieszony metabolizm, osoby z nadczynnością praktycznie nie mają problemów z wagą. Wiele osób sądzi, że skoro tak to nadczynna tarczyca nie powinna być problemem, sęk jednak w tym, że i ona poważnie obniża jakość życia i jeśli jej pracy nie ustabilizujemy nie możemy liczyć na cieszenie się pełnią zdrowia.

Niedoczynność tarczycy

Występuje znacznie częściej niż nadczynność i to występuje głównie u kobiet. Odsetek chorujących kobiet jest znacznie większy niż odsetek chorych na niedoczynność tarczycy mężczyzn. Gdy tarczyca jest „niedoczynna” tj. wytwarza zbyt mało hormonów, lub też hormony te wytwarzane są w nieodpowiednich proporcjach towarzyszy nam niemal permanentne zmęczenie i ospałość. Pojawiają się też problemy z metabolizmem. Osoby z niedoczynnością mają suchą, szarą skórę, wypadają im włosy, są narażone na paradontozę i wiele innych uprzykrzających życie „dodatków” do tej choroby.
Niedoczynność tarczycy jest prawdziwą plagą naszych czasów, ale chociaż jest taką plagą i choć bardzo uprzykrza życie, a osoby borykające się z tą chorobą są w stanie zrobić niemal wszystko by jakoś poprawić warunki swojego funkcjonowania na co dzień wciąż jeszcze nie ma kompleksowych rozwiązań tego problemu. Leczenie niedoczynności tarczycy bywa bardzo żmudne, bo jak się okazuje kluczem jest dobór leku i dobór jego dawki, przy czym nie zawsze wybory te i zalecenia lekarzy sprawdzają się u pacjentów. Jednym słowem tak czy inaczej należałoby w tej chwili uznać, że leczenie niedoczynności polega na eksperymentowaniu z dostępnymi lekami.

Dodam jeszcze, że zarówno leczenie niedoczynności tarczycy jak i nadczynności tarczycy warto wspomóc dietą i zmianami w stylu życia, ale to już temat na odrębny artykuł.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak głosów)

Ten wpis został opublikowany w piątek, Listopad 4th, 2011 o 17:31 w kategorii Zdrowie.


mariza