Grzyby

Jest jesień. Nie ma nic lepszego aniżeli wstać rano, ubrać kalosze i wyruszyć do lasu w poszukiwaniu grzybów. Jak ja to uwielbiam. Mgła unosząca się nad łąkami, źdźbła trawy skropione poranną rosą. Po prostu pięknie. Szukamy grzybów!!

Czym są te grzyby? A to ciekawostka. Nie są to ani rośliny ani zwierzęta. W ujęciu systematyki naukowej grzyby stanowią odrębne- w stosunku do roślin i zwierząt – królestwo organizmów żywych. Jaką rolę pełnią w ekosystemie leśnym?? W obiegu materii i przepływie energii w ekosystemach są podstawowym reducentem – tj. rozkładają materię organiczną na proste związki nieorganiczne, dostępne dla roślin. Jedynie bakterie dorównują grzybom zdolnością do rozkładu związków organicznych.

Grzyby mają istotne znaczenie gospodarcze. Są wykorzystywane w procesach biotechnologicznych w przemyśle. Najbardziej znana jest rola drożdży w gorzelnictwie, browarnictwie i piekarnictwie. W przemyśle farmaceutycznym są używane do produkcji leków.

Ale to co mnie najbardziej cieszy to ich zbieranie. No i jedzenie. Nie ma nic lepszego niż smażona na patelni dorodna sowa. No może jest jeszcze kilka ciekawych przysmaków. Rydze, kurki, suszone prawdziwki i podgrzybki. Wszystkie piękne i smaczne. I te wszystkie przysmaki dzięki naszym pięknym lasom.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio 4,00 na 5)

Ten wpis został opublikowany w czwartek, Październik 9th, 2008 o 19:23 w kategorii Turystyka.


mariza