Internet – globalna pajęczyna

Pośród osób korzystających z Internetu równie popularna jest poczta elektroniczna jest „globalna pajęczyna”, czyli www (Word Wide Web). Dzięki www uzyskuje się dostęp do setek tysięcy informacji znajdujących się na tak zwanych stronach. Koncepcja tego systemu powstała w Europejskim Centrum Badań Jądrowych w Genewie i początkowo miała pomagać wymianie informacji pomiędzy fizykami z różnych krajów. Szybko okazało się, że www jest jednym z najbardziej użytecznych narzędzi jakie oferuje Internet. Dzięki niemi, używając specjalnych programów zwanych przeglądarkami, można w prosty sposób dotrzeć do informacji na praktycznie dowolny temat. Strony www są nie tylko bogate w treść, ale także bardzo atrakcyjne graficznie. Mogą zawierać na przykład zdjęcia, mapy, rysunki, a nawet obrazy aminowane. Dzięki temu przed każdym użytkownikiem Internetu otwiera się wręcz nieprzebrane źródło informacji, do których w dodatku bardzo łatwo dotrzeć. Wpisuje on po prostu adres interesującej go strony albo jedynie hasło – na przykład „Kraków”. W pierwszym wypadku przeglądarka od razu połączy użytkownika z wybraną stroną, a w drugim wyświetli adresy, które zawierają słowo „Kraków”.

Swoje strony www mają prywatne firmy, instytutu naukowe, uczelnie, urzędy państwowe, a nawet osoby prywatne. Dzięki nim można nie tylko przeglądać najnowszą ofertę sklepów, ale na przykład zasięgać informacji o amerykańskiej Centrali Agencji Wywiadowczej lub o hotelach znajdujących się w kurortach alpejskich. Co więcej, interesujące odbiorcę dane można skopiować na komputer domowy.

Inną bardzo ciekawą aplikację internetową stanowi tak zwana Usenet. Podzielona jest ona na grypy tematyczne, dotyczące najróżniejszych dziedzin życia. Niektórzy porównują Usenet do wirtualnej gazety, która każdego dnia przynosi megabajty wiadomości. Do danej grupy tematycznej trafiają informacje od użytkowników Internetu na całym świecie. Na przykład miłośnicy komiksów wysyłają listy na temat interesującej ich dziedziny do grupy tematycznej poświęconej oczywiście komiksom. Z reguły po pewnym czasie nadchodząca korespondencja jest automatycznie usuwana, aby zrobić miejsce dla kolejnych listów. Niektóre grupy SA pod opieką tak zwanych moderatorów, czyli osób, które decydują, czy dany list wart jest zamieszczenia w Internecie. Ci, którzy chcą skorzystać z Usenetu, mogą wybierać pośród ogromnej liczby grup i podgrup tematycznych. Za jego pośrednictwem mogą wymieniać spostrzeżenia osoby zajmujące się tak fizyką jądrową, jak filatelistyką czy wspinaczką wysokogórską.

Internet jak mało który wynalazek cywilizacji sprawił, że świat rzeczywiście się skurczył. Jeżeli jesteśmy na przykład miłośnikami fotografii i wiemy, że otwarta wczoraj w Nowym Jorku wystawa ma swoją stronę www, to nic prostszego, jak połączyć się z nią i obejrzeć prezentowane zdjęcia. Studenci, którzy uczą się do egzaminów, mogą się kontaktować z ogólnodostępnymi bazami danych odległymi o tysiące kilometrów od ich uniwersytetu. Naukowcy w ciągu kilku sekund wymieniają wyniki badań, mają też dostęp do publikowanych w Internecie prac swoich kolegów z całego świata. Osoby, które nie mają czasu na wielogodzinne chodzenie po sklepach, łączą się z odpowiednią stroną www, oglądają na ekranie komputera interesujące ich towary i za pośrednictwem Internetu zamawiają dostawę do domu. Internet naprawdę zmienił świat.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio 4,00 na 5)

Ten wpis został opublikowany w czwartek, Październik 9th, 2008 o 19:06 w kategorii Internet, Komputery.


mariza