Kobieta na dnie

Od lat prowadzi się badania psychologiczne nad różnicami w reakcjach kobiet i mężczyzn. Wydaje się książki i poradniki. Często wiele z nich bazuje bardziej na stereotypach kulturowych niż wynikach dokładnych badań. Zwłaszcza jeden temat jest, jakby za ogólną cichą zgodą, całkowicie pomijany. Mowa tu o różnicach wpływu alkoholu na poszczególne płcie.

Biorąc do ręki wyniki statystyczne lub po prostu obserwując otoczenie, można łatwo dojść do wniosku, że alkoholizm to przeważnie problem mężczyzn. Niewątpliwie jest znacznie więcej mężczyzn alkoholików niż kobiet. Jednocześnie można zaobserwować prostą zależność. Ze względu na swoje uwarunkowania psychiczne, kobieta, która wpadnie w alkoholizm lub inne uzależnienie, ma o wiele mniejsze szanse na wyjście z nałogu. Leczenie alkoholizmu w przypadku kobiet zazwyczaj jest nieskuteczne. Kobieta po prostu pogrąża się o wiele bardziej, a nie można także zapomnieć, że leczenie uzależnień jest skierowane bardziej do mężczyzn i to ich mentalność bierze pod uwagę. Znam wielu mężczyzn, którzy wyszli z nałogu, natomiast tylko raz spotkałem się ze skutecznym leczeniem kobiety! O tym jednak wszyscy boją się mówić, by nie zostać posądzonymi o seksizm. Milczenie nie sprawi, że problem sam zniknie. Równouprawnienie powoli przejawia się także w nadużywaniu alkoholu.

Ja kiedyś mając poważne problemy z piciem, zacząłem czytać ogólnodostępne porady i przyznam, że nawet mi pomogło – http://www.osrodekzoltyszalik.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio 4,50 na 5)

Ten wpis został opublikowany w piątek, Październik 16th, 2009 o 12:59 w kategorii Zdrowie.


mariza