Modele ekonometryczne nie tylko dla ekonomistów?

Modele ekonometryczne służą nie tylko ekonomistom. Dosyć ciekawym zabiegiem, tuż przed rozstrzygnięciem ostatnich wyborów w Stanach Zjednoczonych okazała się publikacja przewidywań ekonometryków co do wygranej! Przewidywania się sprawdziły, aczkolwiek trudno ocenić wpływ prognoz i ich popularyzacji na przebieg wyborów, być może nie pozostały bez wpływu. A w takim wypadku okazałoby się, że modele ekonometryczne i ekonometria kształtują rzeczywistość. Tak czy inaczej większość z nas, osób nie mających do czynienia z ekonomią na co dzień zastanawia się czym są ekonometria i modele ekonometryczne. Nazwy w każdym razie brzmią poważnie.

Modele ekonometryczne i ekonometria są bardzo poważne. Dlaczego?

Dlatego, że modele ekonometryczne opierają się na matematyce. Powaga w tym kontekście oznacza posługiwanie się konkretami. Konkret nie zawsze jest konkretny tj. wiadomy i rozpoznany, ale w każdym wypadku ujęty jest w modelowaniu i modelach ekonometrycznych w sposób nie pozwalający na dowolność. Dane stałe, zmienne i przewidywane w ekonometrii muszą opierać się na faktach, realiach i rachunku prawdopodobieństwa. To właśnie nie dopuszcza dowolności i w tym znaczeniu i ekonometria i modele ekonometryczne charakteryzują się rzeczowym (poważnym) podejściem do każdego badanego zjawiska.

Reasumując: ekonometria bada, mierzy, prognozuje a modele ekonometryczne pozwalają na opracowywanie prognoz na podstawie konkretnych, choć często nie do końca wymiernych przesłanek. To powinno nam wystarczyć jako wyjaśnienie. Zainteresowani szczegółami najpierw muszą zgłębić tajniki matematyki i paru innych nauk ścisłych, a to dla wielu z nas wciąż jest sporym problemem :-).

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak głosów)

Ten wpis został opublikowany w środa, Styczeń 21st, 2009 o 09:34 w kategorii Bez kategorii.


mariza