Natryski.

Cechą charakterystyczna natrysków jest działanie na skórę powtarzającego się bodźca mechanicznego i bodźca temperatury w postaci wody spadającej z pewnej wysokości lib pod ciśnieniem. W zależności od temperatury wody rozróżnia się natryski zimne, ciepłe i gorące, zaś w zależności od ciśnienia wody – natryski o niskim ciśnieniu (0,5 atm), średnim (0,5 – 2 atm) oraz wysokim (2 – 4 atm). Dowolną i szybką zmianę temperatury wody i ciśnienia zapewnia najlepiej tzw. „katedra natryskowa” (Winternitza).

Rozróżnia się natryski stałe, w których nie zmienia się kierunku strumienia wody, oraz natryski ruchome, w których strumień wody można dowolnie kierować na ciało.

Często stosuje się natrysk deszczowy: woda spada z sitka umieszczonego 1 – 2 m nad głową. Otwory sitka mają przeważnie 0,5 mm średnicy. Natrysk deszczowy z sitka o szerokich otworach nosi nazwę natrysku kolistego, gdyż wywiera działanie silnie kłujące. Natrysk płaszczowy wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia, przypominającego klatkę z pionowo ustawionych rur; z otworów w rurach woda tryska ze wszystkich stron na ciało osoby, która stoi wewnątrz „klatki”. Natrysk skupiony, zwanym biczem, polega na kierowaniu strumienia wody z otworu o średnicy 1 cm na ograniczoną powierzchnię ciała; zależnie od ciśnienia wody i odległości, w jakiej się stoi, w miejscu działania natrysku otrzymuje się pożądane, mniejsze lub większe podrażnienie skóry. Urządzenie do natrysku skupionego znajduje się w „katedrze natryskowej”; specjalny mechanizm umożliwia przerywanie strumienia wody, co daje efekt podobny do uderzenia biczem (stąd nazwa). Natrysk skupiony robi się zazwyczaj zimną wodą. Ten sam natrysk wykonywany wodą na przemian zimną i gorącą pod wysokim ciśnieniem (2 – 3 atm) nosi nazwę natrysku szkockiego; działa on najsilniej ze wszystkich natrysków miejscowych. Natrysk podwodny polega na kierowaniu (za pomocą specjalnego przyrządu) strumienia gorącej wody z ruchomego węża na ciało osoby znajdującej się w wannie pełnej wody o temperaturze 35 – 38 stopni C.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (brak głosów)

Ten wpis został opublikowany w poniedziałek, Październik 20th, 2008 o 09:02 w kategorii Zdrowie.


mariza