Problematyczny biznes plan

Biznes plany sprawiają przedsiębiorcom wiele problemów. Nic dziwnego biznes planowania nie uczymy się w szkołach, a na studiach biznes plany też są domeną jedynie nielicznych kierunków. Tymczasem wymaga się od nas przedsiębiorczości, sami też chcemy być przedsiębiorcami i w życiu firmy każdego z nas przychodzi taki okres kiedy biznes plan okazuje się narzędziem niezbędnym dla dalszego rozwoju. Biznes plan stwarza  możliwości, nam pozostaje je wykorzystać.

  • Dlaczego biznes plany stwarzają tyle problemów?
  • Dlatego, że ich tworzenie wymaga uporządkowania naszego podejścia do biznesu. Biznes plan tworzony pod dotacje z urzędu pracy, dla banku lub dowolnego inwestora pozostaje dokumentem dosyć ściśle sformalizowanym, a z koniecznością przestrzegania wytyczonych norm i form wiążą się pewne niedogodności. Dlatego też coraz częściej tworzenie biznes planów zlecamy wynajętym fachowcom. Ten trend ma jeszcze inne plusy: osoby z zewnątrz w trakcie pracy nad biznes planem są w stanie wskazać nam niekonsekwencje bądź umocnić w przekonaniu o tym, że obieramy dobry kierunek działania.

    Cóż pozostaje? Przygotować biznes plan nie czekając aż będzie potrzebny. Każdy przedsiębiorca i tak ma jego zarys w głowie, wystarczy przelać myśli na papier, ubrać je w odpowiednią formę i biznes plan gotowy!

    1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio 4,00 na 5)

    Ten wpis został opublikowany w wtorek, Luty 23rd, 2010 o 11:30 w kategorii Biznes.


    mariza